Bohuslav Binka

doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.

Jsem psychoterapeut s terapeutickým výcvikem se zaměřením na gestalt a integrativní psychoterapii. Poskytuji také krizovou intervenci.

Jak pracuji

Věřím, že lidé jsou (bez ohledu na to, co se jim stalo či děje) dobří, jen někdy každý z nás potřebuje podporu a přijetí. A to je přesně to, co na té nejdůležitější úrovni terapeutického vztahu nabízím.

Terapie pro mě znamená otevřenost, bezpečí, odvahu a sebepoznání ve vztahu já – ty. Základem je pro mě bezpečný vztah s klientem, otevřenost tomu, s čím přichází, přijetí, hledání, během něhož má klient možnost kdykoli zastavit, důraz na prožitek tady a teď.

Věřím, že jakkoliv jsou psychologické znalosti v určitých situacích důležité i nápomocné a žádná terapeutická znalost není na škodu, ke skutečně hlubokým změnám dochází nejčastěji v přijímajícím a bezpečném kontaktu mezi dvěma lidmi. Možnost integrovat ty části našeho já, které jsme zatím neuměli přijmout, najít zdroje podpory pro změnu i radost z toho, co a jak jsem, se otevírá tam, kde cítíme kontakt, přijetí a zájem. To je tou nejdůležitější linkou terapeutické práce.

Věřím, že základním úkolem terapeuta není klientovi říct, co je jeho problém. Nejlépe totiž do sebe vidíme sami (jakkoliv si někdy něco sami před sebou schováváme). A nejen to, čas, kdy nějaký problém otevřít, pozná vždy nejlépe ten, koho se týká. Tam, kde terapeut přebírá odpovědnost a pomáhá, může dojít ke krátkodobému rychlému zlepšení situace, ale hledání zdrojů klienta a jeho podpora nás nakonec dovede mnohem dál.

Vzdělání

Bohuslav Binka

Vystudoval jsem Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity.

K terapii mě přivedl semestrální studijní pobyt na CUA University ve Spojených státech.

5letý terapeutický výcvik jsem absolvoval ve společnosti INSTEP, která je zaměřena na gestalt a integrativní psychoterapii. Absolvoval jsem také přibližně 30 specializovaných seminářů pro rozšíření svých znalostí a dovedností.

Kromě poskytování psychoterapie působím na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a jsem odborným garantem projektu Symbios – sdíleného bydlení mladých dospělých z dětských domovů a studentů brněnských vysokých škol.

Rozhovory

Český rozhlas

Rozhovor k tématu environmentální žal

ČT24

Rozhovor k tématu environmentální žal a klimatická krize

Brněnský rozhlas

Článek o projektu sdíleného bydlení mladých dospělých z dětských domovů a studentů Masarykovy univerzity a dalších brněnských vysokých škol

Magazín G.

Jak na environmentální cit

Káznice Live

Vnitřní klimatická nouze

doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.
777 132 167 — bohuslavbinka@seznam.cz